100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни (фото)
Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка почав відзначати свій 100-літній ювілей. Також цього року відзначається 245 років проведення і першої музично-театральної постановки. А ще – 150 років появи першої будівлі для музично-театральних постановок. Ювілейний рік відкрив «Гала Балет».
Попри війну в театрі продовжуються вистави та навіть представляють прем’єри. Колектив готує дві нові постановки: сучасний твір Золтана Алмаші про Тараса Шевченка «ТГШ. Подорож у часі» та відому оперу «Енеїда» М. Лисенка за мотивами твору І. Котляревського. Для безпеки артистів та глядачів в укритті побудована Loft Stage.
«Цей рік, без сумніву, буде насиченим і творчим. Ми продовжимо працювати над унікальними постановками, які здивують наших глядачів», – розповів журналістам на брифінгу головний режисер театру, заслужений діяч мистецтв України Армен Калоян.
Ювілейний рік відкрив «Гала Балет», де були представлені фрагменти відомих балетних постановок та сольні номери, що супроводжувались українськими композиціями та постановками.
«Цей концерт – своєрідна репрезентація нашого багатого репертуару. Ми обрали найкраще з нашої історії та сучасності, щоб здивувати наших глядачів і подарувати їм найкращі моменти балетного мистецтва», – зазначає художня керівниця балету Схід Опера, заслужена артистка України Антоніна Радієвська.
З початком повномасштабного вторгнення балетна трупа розділилася – частина артистів залишилася у Харкові, інші – вирушили в гуманітарний тур «Європейський шлях».
«Протягом нашого відрядження ми постійно працювали. У нас були репетиції, вистави. Ми проїхали 15 країн з багатьма балетами. І, до речі, наша вистава «Містерії Пандори», поставлена Антоніною Анатоліївною Радієвською, мала дуже великий успіх. Зокрема, у Литві і не тільки», – говорить головний диригент, заслужений діяч мистецтв України Дмитро Морозов.
Наразі великою проблемою для театру залишається нестача кадрів.
«Творчий склад у нас зараз десь приблизно 60 % працівників, загальний склад – до 70 %. Приблизно 65 % творчий склад, але ми ще зараз будемо оголошувати ще конкурси, будемо набирати ще людей. Я хочу сказати, що, попри непросту ситуацію у місті, конкурси у нас досить інтенсивно проходять», – каже генеральний директор та художній керівник театру, заслужений діяч мистецтв України Ігор Тулузов.
В театрі зазначають, що через війну фінансові труднощі та нестачу кадрів цього року кількість прем’єр буде меншою.
Також до 100-річного ювілею ХНАТОБу була відкрита унікальна виставка ескізів костюмів до балетних вистав театру. Ця експозиція охоплює майже 20 років творчої роботи театру, від 2005-го до 2022 року.